Początki firmy sięgają 1933 r. i małego warsztatu w Vincenzy. Na początku lat ‘20 XX wieku założyciel firmy Tullio Campagnolo był wschodzącą gwiazdą włoskiej sceny rowerowej.

Jeden z wielu wyścigów tamtych lat, 11 listopada 1927 r. zapoczątkował przygodę Campagnolo z przemysłem rowerowym. Na szczycie przełęczy Croce D’Aune w Dolomitach Tullio został zmuszony do wycofania się z wyścigu, z powodu złych warunków atmosferycznych, wtedy też narodził się w nim pomysł na szybkozamykacze do kół rowerowych. Ten i kolejne pomysły miały znaczący wpływ na rozwój nowoczesnego roweru wyścigowego. W 1930 roku słynny "Bieg ROD" został opatentowany i oficjalnie przedstawiony światu, jako wysoce precyzyjny mechanizm.

To był tylko pierwszy krok, bowiem nowe projekty i patenty przyczyniły się do radykalnych zmian w świecie kolarskim. W połączeniu z nazwiskami wielkich mistrzów tamtych lat, produkty Campagnolo stały się symbolami sukcesu i zwycięstwa. Czasami zaledwie mały krok dzieli zwycięstwo od sukcesu, dlatego też Campagnolo musiał sprostać rosnącym wymaganiom rynku i dostosować się do nich poprzez rozbudowę firmy i propagowanie jej na większą skalę.

Coraz większa ilość producentów rowerowych zaczęła używać akcesoriów Campagnolo. "Bieg ROD" stał się powszechniejszy, utorował rolę dla tylnej przerzutki w rowerach i na trwałe został powiązany z nazwiskiem jego pomysłodawcy.

Dziesięciolecie między 1930 (kiedy po raz pierwszy zarejestrowano patent Campagnolo), a 1940r. było czasem dynamicznego rozwoju firmy. Tullio zrezygnował z kariery sportowej by całkowicie oddać się swojej firmie. Sekret jego sukcesu leżał w doświadczeniu wyniesionemu ze sportu, jasności celu, perfekcjonizmowi technicznemu i silnej tendencji do rozgłosu. Ta ostatnia cecha realizowana była poprzez promocję sprzętu w rowerach najsłynniejszych cyklistów tamtego okresu.

W 1940r. Campagnolo zatrudnił swojego pierwszego pracownika. W okresie powojennym firma odnosiła wielkie sukcesy i bardzo się rozrosła. W 1953r. zatrudniała już 123 osoby i dołączyła tym samym do kategorii średnich przedsiębiorstw w Vincenzy.

Tullio Campagnolo był nieugięty w drodze do technologicznej innowacji, unowocześniał zarówno przednią jak i tylną przerzutkę. Firma zajęła się też produkcją zębatek, hamulców, sterów, itd. Każdy nowy produkt opierał się na bacznej obserwacji zapotrzebowań rynkowych. Części były nieustannie rozwijane i ulepszane, wytwarzano je z wielką dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Łączyły w sobie jakość, wytrzymałość i estetykę.

W 1955r. po raz pierwszy zaprezentowano kompletną grupę osprzętu rowerowego, a rok 1960 rozpoczął wielką ekspansję firmy Campagnolo.


Znak Campagnolo

Znak Campagnolo jest w użyciu od lat '40 XX wieku. Pojawia się na komponentach, akcesoriach i na strojach wielkich mistrzów. Taka taktyka była uskuteczniana przez cały czas istnienia firmy. Lata 80 i 90 zapoczątkowały sponsorowanie całych grup kolarskich wraz z największymi gwiazdami jak choćby Miguel Indurain na czele.

Komponenty i akcesoria rowerowe mogły być sprzedawane bezpośrednio, jednak sprzedaż ubrań tak sponsorskich, jak i przeznaczonych do szerszego obiegu wymagała uzgodnień z innymi producentami. Dlatego też Campagnolo wprowadził do użytku drugi znak towarowy, który miał wolną rękę na produkcję i sprzedaż odzieży (koszulek, spodenek, czapeczek, skarpet itd.). Były to produkty, które skierowane były do szerszego grona osób, nie tylko dla cyklistów. 

 
Copyright© 2008-2009 COLNAGO All rights reserved.